Czy można opóźnić czas wystąpienia menopauzy?

07-04-2014 | Posted by Paulina

    W życiu każdej kobiety następuje w końcu moment, kiedy jej płodność wygasa. Jajniki przestają produkować hormony płciowe, kończy się comiesięczne jajeczkowanie. Spadek stężenia estrogenów ma ogromny wpływ na całe ciało kobiety – jego budowę i funkcjonowanie. Zwalnia metabolizm, pojawiają się pewne problemy zdrowotne – otyłość, osteoporoza czy insulinooporność. Skóra traci jędrność, układ moczo-płciowy gorzej funkcjonuje. Kobieta staje się drażliwa, może rozwinąć się depresja lub zaburzenia lękowe.

Problemy te związane są z menopauzą, którą określamy jako ostatnią miesiączkę, po której następuje co najmniej 12-miesięczna przerwa w krwawieniu. Menopauza pojawia się zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życia.

Od czego zależy moment jej wystąpienia? Czy da się go przewidzieć?

Przeprowadzono wiele badań, które miały na celu określić czynniki wpływające na moment wystąpienia ostatniej miesiączki. Podzielić je można na: środowiskowe i genetyczne. Wpływ czynników genetycznych jest niezaprzeczalny, gdyż te środowiskowe mają, mimo wszystko, mniejsze znaczenie.

Dlaczego możliwość opóźnienia czasu ostatniej miesiączki jest tak istotna?

Udowodniono, że im wcześniej występuje u kobiety menopauza, tym bardziej nasilone są objawy z nią związane. Częściej ujawniają się również niektóre choroby np. osteoporoza, choroby układu krążenia. We wczesnym klimakterium ważne jest włączenie kobietom Hormonalnej Terapii Zastępczej (jeśli nie ma przeciwwskazań).

Jedna z teorii na temat wieku wystąpienia menopauzy sugeruje, że dochodzi do niej w momencie wyczerpania się puli komórek jajowych. Na potwierdzenie teorii można przytoczyć badania, które wykazały, że wczesny wiek menarche (pierwszej miesiączki), oraz krótkie (28-dniowe) cykle dodatnio korelują z wcześniejszym wystąpieniem menopauzy. Krótkie cykle skutkują częstszym jajeczkowaniem i co za tym idzie szybszym wyczerpaniem zasobów komórek jajowych w jajnikach.

Co wpływa na czas wystąpienia ostatniej miesiączki?

W badaniach naukowych wykazano, że wpływ na początek menopauzy mają takie czynniki jak: poziom wykształcenia i status ekonomiczny oraz rodzaj wykonywanej pracy. Kobiety z wyższym wykształceniem, później przechodzą menopauzę. Ma to związek z tym, że zazwyczaj mieszkają one w dużych miastach, są bardziej świadome zagadnień zdrowotnych i mają lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Natomiast u kobiet pracujących fizycznie, posiadających liczne obowiązki, menopauza pojawia się wcześniej, niż u tych wykonujących zawód spokojny i mających uporządkowany tryb życia.

Palenie papierosów poza całą gamą spustoszeń, które wywołuje w naszym organizmie, sprzyja także szybszemu wystąpieniu ostatniego krwawienia. Wyjaśnia się to tym, że substancje zawarte w dymie tytoniowymi wpływają negatywnie na pęcherzyki w jajnikach.

Czy aktywność fizyczna wpływa na czas pojawienia się menopauzy?

Pośrednio tak. Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza intensywne, sprzyjają spadkowi masy ciała, a co za tym idzie wskaźnika BMI (Body Mass Index). Koreluje to z kolei ze skróceniem okresu płodności. Ma to związek z faktem, że tkanka tłuszczowa syntetyzuje hormony płciowe żeńskie - estrogeny. Mała jej ilość może więc być czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu wcześniejszej menopauzy.

Sprzeczne natomiast są opinie na temat wpływu doustnych środków antykoncepcyjnych. Wyniki badań są bardzo rozbieżne. Część wykazuje, że opóźniają one menopauzę, a inne wskazują na zupełnie odwrotny efekt.

Tak więc czy można uciec od menopauzy?

Teoretycznie możliwe jest jej opóźnienie poprzez:

  • prowadzenie zdrowego stylu życia (odpowiednia higiena snu, odpowiednia ilość wypoczynku 
  • w ciągu dnia) 
  • stosowanie zdrowej diety bogatej w witaminy i minerały oraz antyoksydanty 
  • brak nałogów (unikanie palenia papierosów) 
  • dbałość o prawidłową masę ciała

 

Sensilab poleca: 

MenaGold

Suplement diety łagodzący objawy menopauzy

Zamów teraz >>

News Tags