Czego potrzebuje dziecko, aby było zdrowe?

23-01-2014 | Posted by Natalia

Infekcje są integralną częścią rozwoju dzieci. Uważa się, że dziecko może przebyć do 8 chorób górnych dróg oddechowych w ciągu roku. Nie da się całkowicie im zapobiec, ale istnieją metody, dzięki którym można zminimalizować ich częstotliwość.

zdrowie-dzieci

Szeroko pojęty zdrowy tryb życia, czyli uprawianie sportu, przebywanie na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie czy mycie rąk, jest kluczowy w utrzymaniu pociechy w stanie zdrowia.

Zbilansowana dieta stanowi podstawę. Zarówno niedożywienie, jak otyłość wpływają negatywnie na mechanizmy obronne organizmu. Należy zadbać o dostarczenie w codziennej diecie witamin i pierwiastków przydatnych w immunomodulacji, a jeśli to konieczne, uzupełniać niedobory za pomocą suplementów.

Jeśli chodzi o działanie preparatów homeopatycznych czy wyciągów roślinnych i probiotyków oraz ich skuteczność w infekcjach oddechowych, brakuje dowodów to potwierdzających. Korzystne działanie tych ostatnich udowodniono tylko w biegunkach.

Uważa się, że dzieci uprawiające aktywność fizyczną chorują 3 razy rzadziej. Jednakże tylko regularny i umiarkowany wysiłek wpływa korzystnie na układ immunologiczny. Nie mniej istotna jest odpowiednia higiena snu. Przeprowadzono badania, z których wynika, że skrócony czas snu skutkuje trzykrotnie częstszym narażeniem na przeziębienie.

Należy także uważać na dym tytoniowy. Znacznie naraża on dziecko na nawracająceinfekcje i konieczność antybiotykoterapii, a także na rozwój alergii oddechowych.

Nie można zapominać o szczepieniach. Są one kluczowe w zapobieganiu wielu chorobom, dlatego warto skorzystać zarówno z tych obligatoryjnych, ujętych w kalendarzu, jak i tych dodatkowych.

News Tags