Cukrzyca typu 2 – chorobą społeczną

29-05-2014 | Posted by Paulina

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (zwiększonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny.

Cukrzyca rozpoczyna się skrycie. Nie daje początkowo żadnych objawów. Częstość zachorowań wzrasta od 30 do 70 roku życia. Bardzo ważne jest jak najszybsze wykrycie choroby, które umożliwia włączenie leczenia i zapobiegnie powikłaniom.

 Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

  • Wielomocz (poliuria)- częste oddawanie moczu, również w nocy
  • Wzmożone pragnienie (polidypsja)
  • Osłabienie i senność
  • Chudnięcie

   W przebiegu cukrzycy mogą pojawić się również inne objawy, jak np. powtarzające się infekcje dróg moczowych, zaburzenia czucia, drętwienie kończyn, zaburzenia wzroku, ropne lub grzybicze zakażenia skóry. Jeśli zauważysz u siebie obecność powyższych objawów, skontaktuj się z lekarzem.

Kto choruje na cukrzycę typu 2?

Nie u wszystkich ludzi ryzyko wystąpienia cukrzycy t. 2 jest takie samo. Bardziej zagrożone są osoby, u których chorują członkowie rodziny. Związane jest to z podłożem genetycznym choroby. Jednak nie każda predyspozycja genetyczna objawi się chorobą. Dużą rolę w rozwoju cukrzycy typu 2 odgrywają czynniki środowiskowe. Otyłość, zwłaszcza typu brzusznego zwiększa ryzyko zachorowania. Osoby aktywne fizycznie chorują rzadziej.

Leczenie i zalecenia dietetyczne

Podstawę leczenia stanowi dieta i aktywność fizyczna. Chorzy na cukrzycę t.2 powinni regularnie jeść posiłki o określonej kaloryczności. Podstawą diety cukrzycowej jest spożywanie węglowodanów, które powoli wchłaniają się z przewodu pokarmowego (nie podnoszą gwałtownie stężenia glukozy we krwi). Do takich węglowodanów należą: nasiona roślin strączkowych, makarony z semoliny (durum) pod warunkiem, że są „lekko niedogotowane“ , ryż brązowy, grube kasze, czy pieczywo pełnoziarniste. Gdy pacjent stosuje się do zaleceń, w wielu przypadkach możliwe jest odstawienie leków. Jeśli jednak dieta i ćwiczenia nie dają efektów klinicznych, stosuje się doustne leki obniżające poziom glukozy we krwi. Gdy i one są  niewystarczające, stosuje się (podawaną podskórnie) insulinę.

Jakie są powikłania cukrzycy?

Niewyrównana cukrzyca prowadzi do wielu powikłań. Najczęstsze z nich to:

  1. Retinopatia cukrzycowa- uszkodzenie siatkówki oka, do którego prowadzi zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia) i nadciśnienie tętnicze. U chorych na cukrzycę należy okresowo wykonywać badanie okulistyczne.
  2. Nefropatia cukrzycowa- uszkodzenie nerek w przebiegu cukrzycy. U chorych należy systematycznie wykonywać badania krwi i moczu, w celu monitorowania stanu nerek.
  3. Neuropatia cukrzycowa- cukrzycowe uszkodzenie nerwów, objawia się między innymi zaburzeniem czucia, osłabieniem siły mięśniowej, drętwieniem rąk i stóp, „pieczeniem   i paleniem” stóp,  zaburzeniem czucia smaku, zaburzeniami wzwodu u mężczyzn i zaleganiem moczu w pęcherzu moczowym.

 Jedynym przyczynowym leczeniem powikłań jest wyrównanie stężenia glukozy we krwi do wartości prawidłowych Dlatego jeśli zauważysz u siebie któryś z powyższych objawów, koniecznie odwiedź lekarza. Jeśli natomiast nie masz objawów, zadbaj o profilaktykę: zrzuć zbędne kilogramy i prowadź aktywny tryb życia. To pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz wielu innych poważnych chorób, jak np. nadciśnienie tętnicze czy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Polecamy!

Malinie 2+1

Pozbądź sie zbędnych kilogramów

Zamów tutaj>>

News Tags