Co to jest "gorączka trzydniowa" ?
Gorączka trzydniowa, zwana inaczej „trzydniówką”, „chorobą szóstą”, „rumieniem nagłym” jest chorobą zakaźną występującą głównie u dzieci do 2 r.ż. Wywołana jest wirusem HHV-6 i HHV-7. Pojawia się nagle, trwa krótko a po jej przebyciu dziecko nabiera odporności na całe życie.
Objawy choroby nie występują jednocześnie:
- Pierwszym objawem jest gorączka, nawet powyżej 39° C. U niemowląt mogą pojawić się drgawki gorączkowe.
- Gorączka utrzymuje się zwykle przez 3-4 dni a dziecko jest w stanie ogólnym dobrym. Może być jedynym objawem tej choroby. Czasami mogą współistnieć – brak apetytu, luźne stolce, powiększenie węzłów chłonnych.
- Gdy temperatura ciała wraca do normy, na skórze twarzy i tułowia (plecy i brzuch) pojawiają się wykwity. Są drobne, bladoróżowe – wyglądają jak plamki po uderzeniu skóry szczotką
- Wysypka zanika po kilku dniach (1-3 dni) bez pozostawienia przebarwień i blizn.
Choroba nie jest niebezpieczna i nie niesie za sobą żadnych powikłań.
Leczenie
Choroba nie wymaga leczenia. Stosuje się jedynie leki objawowe, głównie leki przeciwgorączkowe (np. paracetamol lub ibuprofen). Leki przeciwgorączkowe zaleca się podawać w czopku (szybki efekt terapeutyczny), zwłaszcza jeśli dziecko źle toleruje terapię doustną (wypluwanie leku). Należy pamiętać o częstym pojeniu dziecka – mlekiem matki, wodą lub rozcieńczonym sokiem owocowym.
Dziecko powinno pozostać w domu, odpoczywać w łóżku i ograniczyć kontakt z innymi, by zmniejszyć ryzyko szerzenia się infekcji.
Polecamy:
Maksymalna zawartość probiotyków!