Co jeść przed treningiem i po nim?

22-01-2014 | Posted by Natalia

Powszechnie wiadomo, że bez odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego nie ma co liczyć na upragnioną metamorfozę swojego ciała. Szczególnie ważne jest to, co spożywamy przedtreningiem i po nim, aby był on jak najskuteczniejszy.

Każdy, kto uprawia sport, musi zapewnić swojemu organizmowi energię, regenerację oraz wystarczającą ilość płynów. Jednocześnie podczas ćwiczeń ciało nie powinno być obciążone procesem trawienia, ale musi mieć zapewnione odpowiednie zasilanie. Jego ilość zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaju oraz intensywności wysiłku.

dieta_trening
Foto: 123rf.com

Dieta przed treningiem:

 1. Posiłek powinien być lekkostrawny.
 2. Unikaj obfitych posiłków, które zbyt mocno obciążą organizm trawieniem.
 3. Nie zaczynaj treningu głodny, ponieważ Twoje mięśnie potrzebują do pracy energii.
 4. Przed treningiem ogranicz tłuszcz i białko, a zamiast nich dostarcz organizmowi węglowodany.

Jedz lekkie przekąski:

 • jogurt z niską zawartością tłuszczu i 20-30 g płatków owsianych
 • mała kanapka z szynką (30 g)
 • banan i 2-3 orzechy laskowe lub 5-6 migdałów
 • pieczywo chrupkie z serem
 • koktajl z owocami leśnymi i mlekiem sojowym

Jeśli ćwiczysz rano, na śniadanie przygotuj sobie owsiankę, musli, jogurt lub kanapkę z dżemem i świeżo wyciśnięty sok owocowy. Pamiętaj jednak, że nawet lekkie posiłki wymagają czasu, aby zostały strawione. Dlatego zjedz je nie później niż 2 godziny przed treningiem, a bezpośrednio przed nim wypij napój izotoniczny.

Dieta po treningu:

 1. Ważne jest, aby po aktywności fizycznej dostarczyć organizmowi to, co utracił.
 2. 30 do 60 minut po treningu należy zjeść posiłek składający się z białka i węglowodanów prostych.
 3. Jeśli ćwiczenia były średnio intensywne lub aerobowe (jazda na rowerze, bieganie, pływanie itd.) i trwały 30-60 minut, zjedz przekąskę, która ma 200-300 kalorii.
 4. Posiłek powinien zawierać glukozę, która doda energii, oraz białko niezbędne do regeneracji oraz wzmocnienia struktury mięśni.

Przykłady przekąsek:

 • proteinowy owocowy napój
 • jeden owoc
 • kasza quinoa z suszonymi owocami i orzechami
 • żytnie płatki

Wiele osób popełnia błąd i po wysiłku fizycznym nie chce nic jeść w obawie o zniweczenie efektów treningu. Tak się nie stanie, jeśli spożyjesz wtedy pełnowartościową i zdrową przekąskę.

Nie zapomnij o płynach!

Istotne jest, żeby przed wysiłkiem, w jego trakcie i po nim uzupełniać płyny. Nie wystarczy jednak picie samej wody, ponieważ podczas treningu traci się też witaminy i sole mineralne. Warto więc wybrać napoje izotoniczne, które wyrównają poziom wody oraz elektrolitów.

News Tags