Cellulit - Twój największy wróg

20-04-2017

„Mogę mieć odrobinę cellulitu. Mogę nie być perfekcyjna w każdym calu. Mogę walczyć ze swoimi słabymi obszarami i próbować je zmienić. Ale dopiero pełna akceptacja swojego ciała, takim jakim jest, upoważnia mnie do walki o jego lepszą wersje.” - Kim Kardashian, amerykańska celebrytka i modelka 


Cellulit jest wrogiem prawie wszystkich kobiet na świecie. Próbujemy z nim walczyć najróżniejszymi sposobami, jednak bardzo często nasze starania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Prowadzi to do frustracji, poczucia porażki, braku pewności siebie, a w skrajnych przypadkach do nieakceptacji własnego ciała. 

Cellulit - co to takiego? 

Medyczna nazwa cellulitu to lipodystrofia. Polega ona na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, wody i produktów przemiany materii, co skutkuje obrzękiem zakłócającym funkcjonowanie sąsiednich tkanek łącznych oraz nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy. W efekcie skóra nabiera charakterystycznej grudkowatej struktury przypominającej skórkę pomarańczową.  Cellulit najcześciej można zaobserwować na udach, pośladkach, brzuchu, biodrach i ramionach. 

 

Rodzaje cellulitu 

Szacuje się, że cellulit ma obecnie ok. 85% kobiet na świecie. Oznacza to, że coś, co prawdopodobnie uważasz za ogromny problem, tak na prawdę jest czymś zupełnie normalnym i jedynie nieliczne panie mogą pochwalić się idealnie gładką skórą bez cienia cellulitu. Mają go zarówno kobiety bardzo szczupłe, jak i otyłe, wysportowane i niewysportowane. „Skórka pomarańczowa” jest czymś zupełnie niezależnym od wieku czy wagi. Może dotknąć każdej z nas! Rozróżnia się jednak dwa typy cellulitu: 

 

  • wodny 
  • tłuszczowy. 

 

Cellulit wodny 

Jest to najczęstszy rodzaj cellulitu, ponieważ pojawia się zawsze, gdy zostaje zaburzony rytm hormonalny regulujący gospodarkę wodno-tłuszczową organizmu. Szczególnie narażone są na niego kobiety w ciąży, nastolatki, a także panie w okresie menopauzy. Problem ten dotyka także większości kobiet tuż przed miesiączką, kiedy nasz organizm kumuluje w sobie nadmiar wody. Czujemy się wówczas opuchnięte, ciężkie, a nasza skóra traci na estetycznym wyglądzie. 

 

Cellulit wodny jest bardzo łatwy do rozpoznania - ściśnięta skóra jest pofałdowana, opuchnięta, napięta i lśniąca. Jego występowanie jest uniezależnione od masy ciała, dlatego aby się go pozbyć nie jest konieczna utrata masy ciała. 

 

Cellulit tłuszczowy 

Cellulit tłuszczowy pojawia się u kobiet ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej lub cierpiących na zaburzenia metaboliczne. Jest najcześciej ściśle związany z nadwagą lub otyłością. Jego cechą charakterystyczną jest to, ze pod wpływem ucisku skóra nie tylko marszczy się, ale także boli. 

Warunkiem pozwalającym na pozbycie tego problemu jest najczęściej znaczna redukcja masy ciała, wprowadzenie do swojej codziennej rutyny zdrowych nawyków żywieniowych oraz odpowiedniej dawki ruchu. 

 

Badania przeprowadzone przez Quincy, MA w South Shore YMCA sugerują, że dieta bogata w produkty pełnoziarniste, chude białko, zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce oraz  wprowadzenie 120 minut ćwiczeń tygodniowo, pomogą poprawić przepływ krwi, zmniejszą retencję wody, pozbędę się nadmiaru tłuszczu w organizmie i umożliwią budowę tkanki mięśniowej, co w konsekwencji pomoże Ci się uporać z problem cellulitu tłuszczowego. 

 

Jakie są inne sposoby pomagające pozbyć się cellulitu? 

 

Sprawdź: 

 

7 sprawdzonych sposobów na pozbycie się cellulitu >>