Cały czas odczuwasz głód? Sprawdź, dlaczego

21-05-2015 | Posted by Natalia

Czujesz się czasami, jakbyś wciąż nie mogła się najeść? Minęły dwie godziny od poprzedniego posiłku, a Ty znów jesteś głodna? Twój żołądek jest bez dna? Poniżej przedstawiamy Ci 4 powody, dlaczego Twój organizm nie może pozbyć się uczucia głodu:

1. Masz bardzo szybką przemianę materii

Część kobiet szybki metabolizm odziedziczyła genetycznie. Te, które nie miały tyle szczęścia, muszą ciężko pracować, wykorzystując swoje mięśnie, aby osiągać taki sam efekt. W obu przypadkach pewne jest jedno. Szybszy metabolizm wymaga większej ilości paliwa w postaci dostarczanych posiłków. Według badań Uniwersytetu w Vermont około 32% kobiet ma metabolizm szybszy o 8% od swoich koleżanek. Osoba z przyspieszoną przemianą materii potrzebuje od 100 do 400 dodatkowych kalorii dziennie. To wyjaśnia Twój nadprogramowy posiłek w ciągu dnia.

2. Jesz dużo mocno przetworzonej żywności

Przetworzona żywność w postaci białego pieczywa, ciastek czy nawet sosów do sałatek, powoduje szybki wzrost poziomu cukru we krwi, który tak samo szybko opuszcza Twój organizm. Czujesz się potem głodna jeszcze bardziej niż przed posiłkiem. Najczęstszą przyczyną wzmożonego apetytu jest cukier rafinowany, zawarty właśnie w tych produktach. Ostatnie badania pokazują, że żywność z wysoką zawartością cukru i tłuszczów rozregulowuje substancje chemiczne w mózgu, co prowadzi do depresji i przejadania się. Ogranicz więc ilość chemicznie pakowanej żywności i zastąp ją produktami z wysoką zawartością węglowodanów złożonych znajdujących się w produktach pełnoziarnistych.

3. Twoje hormony szaleją

Każda z nas tłumaczy nagłą ochotę na słodycze napięciem przedmiesiączkowym. Ale to nie jest jedyne możliwe zaburzenie hormonalne naszego organizmu. Najczęstszą przyczyną uczucia głodu wywołanego przez hormony jest nadczynność tarczycy. Gdy poziom hormonów tarczycy jest zbyt wysoki, funkcje życiowe organizmu przyspieszają i szybciej spalają energię. Inne zaburzenia to hipoglikemia lub cukrzyca, które mogą powodować nagłe napady głodu.

4. Mylisz głód z apetytem

Głód to pierwotna biologiczna potrzeba, która jeśli nie zostanie zaspokojona, może powodować bóle głowy, drżenie i skurcze jelit. Prowadzi to do doskonale znanego „burczenia” w brzuchu. Dlatego nie powinnyśmy doprowadzać naszego organizmu do stanu głodu. Apetyt jest natomiast potrzebą psychologiczną, zakodowaną w naszym mózgu, który pragnie określonych smaków i dopomina się o nie. Oczywiście idealnie jest, kiedy głód i apetyt występują razem, niestety nie zdarza się to zawsze. Dlatego postaraj się próbować powstrzymywać nagły apetyt do chwili, gdy dopadnie Cię uczucie głodu.

News Tags