7 zaskakujących objawów utajonego zawału serca

07-08-2014 | Posted by Natalia

Objawy tej dolegliwości większości z nas kojarzą się z klasyczną hollywoodzką sceną: nagle człowiek łapie się za klatkę piersiową i upada na ziemię. W rzeczywistości zawał serca może jednak mieć o wiele subtelniejsze objawy, które mogą rozwijać się przez kilka godzin, dni, a nawet tygodni. Łatwo jest ulec złudzeniu, że nie są one niczym poważnym, ale im więcej z nich zaobserwujesz u siebie, tym bardziej prawdopodobne jest, że przeszłaś utajony zawał serca.

Często dokucza Ci zmęczenie?

W dzisiejszych czasach kobiety często skarżą się na zmęczenie, kłopoty z zasypianiem czy osłabioną odporność, co uznają za skutek uboczny przyjmowania leków. Skrajne uczucie zmęczenia może jednak być objawem wczesnego ataku serca lub znakiem ostrzegawczym zwiastującym choroby tego organu. Według badań aż 70% kobiet doświadczyło silnego uczucia zmęczenia na kilka dni lub tygodni przed atakiem serca.

Kłopoty ze snem

Jeśli mimo zmęczenia wieczorem długo nie możesz zasnąć, budzisz się w środku nocy lub wcześnie rano, może to być niepokojącym objawem związanym z Twoim sercem. Badania wykazały, że prawie połowa kobiet, które przeszły zawał serca, w ciągu kilku tygodni go poprzedzających zmagała się również z zaburzeniami snu.

Duszności

Masz problemy z wzięciem głębokiego wdechu, ale nie zmagasz się z astmą? Duszności, których przyczyna nie jest znana i które dokuczają podczas wykonywania codziennych czynności, są jednym z najczęstszych wczesnych objawów zawału serca u kobiet.

Zgaga i niestrawność

Jeśli chodzi o zgagę, jej przyczyną nie zawsze jest zbyt obfity posiłek. Prawie 40% kobiet przyznało, że doświadczyło zgagi lub niestrawności na krótko przed przebytym zawałem serca. Jego objawami mogą być również niewyjaśnione nudności lub wymioty. Kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni doświadczają bowiem problemów żołądkowo-jelitowych podczas utajonego ataku serca.

Niewyjaśniony lęk

Więcej niż 1/3 kobiet doświadcza niewyjaśnionego uczucia lęku podczas zawału serca. Może on nawet zostać pomylony z nagłym atakiem paniki, co może niestety opóźnić diagnozę i właściwą pomoc. Jeśli nagle odczujesz niczym nieuzasadniony intensywny niepokój, natychmiast wezwij pomoc.

Niespodziewany ból

Chociaż nagły ból w klatce piersiowej jest uważany za najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca, to doświadcza go zaledwie 30% kobiet. Przed atakiem lub w jego trakcie uskarżają się one z kolei na ból lub dyskomfort w innych częściach ciała. Odczuwają ucisk, ból lub pieczenie w górnej części pleców, szyi, barkach i ramionach, a nawet w okolicach szczęki oraz gardła. Ból w klatce piersiowej opisują jako ostry, intensywny, ale czasem również jako mrowienie.

Zawroty głowy i pocenie się

Prawie 40% kobiet, które przeszły atak serca, zaobserwowało u siebie zawroty głowy. Kolejne 40% oblało się w tym czasie zimnym potem. Te objawy łatwo pomylić z symptomami menopauzy, ale jeśli występują nagle i są intensywne, mogą również zwiastować udar mózgu, dlatego należy jak najszybciej skonsultować je z lekarzem.

Bądź świadoma zagrożenia

Skąd będzie wiadomo, że powyższe objawy wskazują na zawał serca? Powinnaś wziąć przede wszystkim pod uwagę czynniki ryzyka, takie jak wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, cukrzyca, palenie papierosów czy siedzący tryb życia. Zacznij obserwować swoje ciało, a kiedy zauważysz nietypowe bóle i inne reakcje, natychmiast udaj się do lekarza. Poinformuj go o zaobserwowanych zmianach, a w ten sposób unikniesz poważnych konsekwencji zdrowotnych utajonego zawału serca.

News Tags