5 zaskakujących sposobów na pozbycie się kaca

23-01-2014 | Posted by Natalia

Co kraj to obyczaj – widać to nawet w lokalnych sposobach na pozbycie się kaca. Zobacz, jak z tą uciążliwą dolegliwością radzą sobie Rosjanie, Japończycy, Sycylijczycy, a nawet jak pokonywali ją starożytni Rzymianie.

kac

Witamina C to podstawa

Rosjanie i Polacy słyną z zamiłowania do czystej wódki i kiszonych ogórków, które nieraz są podstawą tradycyjnych biesiad. Świetnie sprawdzają się też w roli smacznej zakąski między kieliszkami – kwaśny, mocny smak szybko niweluje gorycz alkoholu. Doskonałe są także jako część śniadania następnego dnia, a to dlatego, że zawierają dużo witaminy C, która wspomaga regenerację organizmu. Często także pije się „sok”pochodzący z kiszenia ogórków – jest uważany za najlepsze lekarstwo na kaca!

Regeneracja pod postacią zupy

Japończycy stawiają na rozgrzewającą zupę Miso, opartą zwykle na paście sojowej, tofu, rybach i wodorostach wakame. Inną popularną metodą walki z syndromem dnia następnego są marynowane japońskie morele zwane tradycyjnie umeboshi – dodają dużo energii i wspomagają regeneracje wątroby. W Japonii uważa się także, że nic nie pomaga lepiej od długiej, gorącej kąpieli.

Dawne metody

Starożytni Rzymianie jak wiadomo nie stronili od wina, musieli więc opracować także własne sposoby na walkę z kacem. Pilniusz Starszy, historyk z III w. pouczał, że najlepszym lekarstwem są dwa surowe sowie jaja zjedzone bez żadnych dodatków. Może i nie brzmi to smakowicie, ale współczesne badania wskazują, że zawarty w ptasich jajach aminokwas cysteina zbawiennie wpływa na detoksykację organizmu. Na szczęście znajdziemy go nie tylko w sowich i nie tylko surowych jajach. Może więc pyszna jajecznica na śniadanie?

Radykalne pomysły

Sycylijczycy wierzyli w leczniczą moc, którą daje żucie… suszonego byczego penisa. Podobno siła i potencja powracały, a dokuczliwe objawy znikały jak ręką odjął. Czy faktycznie sposób działał – nie wiadomo. Współcześnie nie ma zbyt wielu chętnych na przeprowadzenie stosownych testów…

Odżywienie i dawka tłuszczu

Mieszkańcy Rumunii na kaca wybierają tłustą i odżywczą zupę z krowiego lub świńskiego żołądka zwaną flakami. Rozgrzewa, nawadnia i dostarcza wielu substancji odżywczych. Musi być chyba dosyć skuteczną metodą, bo poza Rumunią chętnie stosowana jest także m.in. w Turcji,  Meksyku i całej wschodniej Europie.

News Tags