5 sposobów na redukcję bólu stawów

23-01-2014 | Posted by Natalia

Ból stawów ma wiele różnych przyczyn, ale niezależnie od nich obowiązuje zasada: boli – nie ćwicz! Ból oznacza, że proces chorobowy jest aktywny. Aby go zahamować, należy dać tkankom czas na regenerację i wypróbować różne metody redukcji dolegliwości:

stawy

Stosuj zimne okłady

Gdy ból stawów staje się dokuczliwy, pomocne są zimne okłady. Możesz kupić w aptece specjalne kompresy, które należy schłodzić i przez 10-30 minut przykładać do bolącego miejsca. Niska temperatura działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Wzmacniaj mięśnie

Dobrze rozwinięte mięśnie otaczające staw pozwalają go odciążyć. Dzięki temu przy wykonywaniu ruchu cała siła nie skoncentruje się na powierzchni stawowej, tylko zostaje zamortyzowana przez mięśnie.

Stosuj fizykoterapię

Do redukcji bólu stawów mogą być stosowane zabiegi, które wykorzystują ciepło, zimno, drgania lub fale świetlne. Wykonywać je może jednak tylko fizjoterapeuta, który dobierze odpowiedni zestaw zabiegów do Twoich potrzeb, tak aby szybko przyniosły ulgę i poprawę stanu zdrowia.

Dobierz odpowiednie obuwie

Bardzo często popełnianym błędem jest noszenie butów, które nie są dopasowane do konkretnej osoby. Nieprawidłowe ułożenie stopy powoduje niewłaściwe ustawienie kolana, a kolano biodra. Z tego powodu powstają przeciążenia w stawach, a co za tym idzie – zaczyna dokuczać ból. Jeśli dobrze dobierzesz obuwie, Twoja kostka zostanie właściwie ustawiona, dzięki czemu przerwiesz łańcuch uszkadzania kolejnych stawów.

Zadbaj o wystarczającą ilość kolagenu

Od 20. roku życia organizm produkuje coraz mniejszą ilość kolagenu, który jest niezbędny do odbudowy chrząstki. Osoby aktywne fizycznie mają na tyle duże zapotrzebowanie na to białko, że ilość kolagenu produkowanego przez ich organizm jest niewystarczająca. Powoduje to wydłużenie czasu odbudowy stawu. Na rynku pojawiły się suplementy diety zawierające kolagen typu II, który występuje w chrząstce szklistej tworzącej powierzchnię stawową. Dzięki ich przyjmowaniu przyspieszysz regenerację tej chrząstki.

Tabletki FlexiForce oprócz kolagenu typu II zawierają siarczan chondroityny i kwas hialuronowy. Dzięki tym substancjom suplement ten działa nie tylko na powierzchnie stawowe, lecz także na ilość i szybkość produkowania płynu stawowego, którego zadaniem jest zmniejszenie tarcia, a co za tym idzie ułatwienie ruchu.

News Tags