5 sposobów na ogrzanie dłoni i stóp
U większości osób doświadczanie chłodu w kończynach występuje głównie w momencie przebywania na zimnie. Nie jest to niepokojący objaw, a jedynie reakcja obronna organizmu na wychłodzenie. Niektórzy mają jednak chłodne dłonie czy stopy stale, bez względu na to, ile stopni wskazuje słupek rtęci na termometrze.
To wina układu krążenia
Problem zimnych dłoni i stóp dotyka w większym stopniu kobiet niż mężczyzn, bez względu na ich wiek, wzrost czy wagę. Układ krwionośny musi zaopatrzyć w krew cały ludzki organizm – od czubka głowy, aż po palce u stóp. Gdy jednak mamy do czynienia ze słabym krążeniem, organizm woli najpierw ogrzewać ważniejsze narządy, takie jak serce czy płuca – kosztem kończyn. W ten sposób temperatura dłoni i stóp obniża się.
Co robić oprócz dogrzewania?
Istnieje wiele metod radzenia sobie z zimnymi stopami i dłoniami. Oto niektóre z nich:
- Podstawowym i najskuteczniejszym sposobem jest wspomniane już ogrzewanie. Nie podwyższaj jednak temperatury dłoni czy stóp zbyt agresywnie. Zwiększaj ją stopniowo, aż do osiągnięcia uczucia komfortu.
- Nie zapominaj o ćwiczeniach. Ruch nie tylko rozgrzewa, lecz także wpływa pozytywnie na układ krążenia. W pracy, gdzie zwykle nie ma miejsca na ćwiczenia, użyj np. piłeczki z gąbki, którą będziesz ugniatać w dłoniach.
- Na chłód odczuwany w kończynach mogą mieć wpływ niektóre leki, powodujące obkurczenie naczyń, m.in. środki antykoncepcyjne lub tabletki na migrenowy ból głowy. Warto wówczas skonsultować terapię z lekarzem.
- Część naukowców uważa, że zadowalające efekty przynosi zażywanie suplementówzawierających wyciąg z miłorzębu japońskiego, który nie tylko pomoże w walce z zimnem, lecz także wpłynie na poprawę koncentracji i pamięci.
- Pamiętaj też o mniej oczywistych krokach – unikanie stresu, ograniczenie tłustych i smażonych potraw, spożywanie surowych warzyw oraz owoców. Również palenie papierosów może mieć negatywny wpływ na tę przypadłość.
Co dalej?
Oczywiście żadna kobieta nie jest w stanie cały dzień stosować się do powyższych rad. Nie zawsze jest okazja do ogrzania dłoni czy stóp albo do ćwiczeń. Ale gdy wskazówki te nie pomagają i nic nie przynosi ulgi poza intensywnym ogrzewaniem dłoni, dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem. Może się wówczas okazać, że konieczna jest terapia z użyciem nowoczesnych leków lub suplementów diety.