5 sposobów na ogrzanie dłoni i stóp

22-01-2014 | Posted by Natalia

U większości osób doświadczanie chłodu w kończynach występuje głównie w momencie przebywania na zimnie. Nie jest to niepokojący objaw, a jedynie reakcja obronna organizmu na wychłodzenie. Niektórzy mają jednak chłodne dłonie czy stopy stale, bez względu na to, ile stopni wskazuje słupek rtęci na termometrze.

To wina układu krążenia gloves_woman

Problem zimnych dłoni i stóp dotyka w większym stopniu kobiet niż mężczyzn, bez względu na ich wiek, wzrost czy wagę. Układ krwionośny musi zaopatrzyć w krew cały ludzki organizm – od czubka głowy, aż po palce u stóp. Gdy jednak mamy do czynienia ze słabym krążeniem, organizm woli najpierw ogrzewać ważniejsze narządy, takie jak serce czy płuca – kosztem kończyn. W ten sposób temperatura dłoni i stóp obniża się.

Co robić oprócz dogrzewania?

Istnieje wiele metod radzenia sobie z zimnymi stopami i dłoniami. Oto niektóre z nich:

  • Podstawowym i najskuteczniejszym sposobem jest wspomniane już ogrzewanie. Nie podwyższaj jednak temperatury dłoni czy stóp zbyt agresywnie. Zwiększaj ją stopniowo, aż do osiągnięcia uczucia komfortu.
  • Nie zapominaj o ćwiczeniach. Ruch nie tylko rozgrzewa, lecz także wpływa pozytywnie na układ krążenia. W pracy, gdzie zwykle nie ma miejsca na ćwiczenia, użyj np. piłeczki z gąbki, którą będziesz ugniatać w dłoniach.
  • Na chłód odczuwany w kończynach mogą mieć wpływ niektóre leki, powodujące obkurczenie naczyń, m.in. środki antykoncepcyjne lub tabletki na migrenowy ból głowy. Warto wówczas skonsultować terapię z lekarzem.
  • Część naukowców uważa, że zadowalające efekty przynosi zażywanie suplementówzawierających wyciąg z miłorzębu japońskiego, który nie tylko pomoże w walce z zimnem, lecz także wpłynie na poprawę koncentracji i pamięci.
  • Pamiętaj też o mniej oczywistych krokach – unikanie stresu, ograniczenie tłustych i smażonych potraw, spożywanie surowych warzyw oraz owoców. Również palenie papierosów może mieć negatywny wpływ na tę przypadłość.

Co dalej?

Oczywiście żadna kobieta nie jest w stanie cały dzień stosować się do powyższych rad. Nie zawsze jest okazja do ogrzania dłoni czy stóp albo do ćwiczeń. Ale gdy wskazówki te nie pomagają i nic nie przynosi ulgi poza intensywnym ogrzewaniem dłoni, dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem. Może się wówczas okazać, że konieczna jest terapia z użyciem nowoczesnych leków lub suplementów diety.

News Tags