5 przyczyn nadmiernego apetytu

14-12-2017

Uczucie głodu nie zawsze jest reakcją organizmu na niedobór pożywienia. Jesz, jesz, jesz coraz więcej, a ciągle jesteś głodny? Przedstawiamy 5 przyczyn nadmiernego apetytu.

1. Za mało pijesz 

Czy wiesz, że osoby, które piją zbyt małe ilości wody w ciągu dnia częściej mają problemy z nadmiernym apetytem i utrzymaniem prawidłowej masy ciała? Dzieje się tak, ponieważ bardzo często mylimy pragnienie z… głodem. Chce Ci się jeść? Wypij 2 szklanki wody i odczekaj kilkanaście minut.

 

2. Jesz zbyt szybko i łapczywie 

Jeżeli posiłki zjadasz w pośpiechu, istnieje prawdopodobieństwo, że niezbyt dokładnie przeżuwasz pożywienie. Mózg nie jest w stanie wówczas odebrać sygnału, że jesteś już najedzony. Naukowcy udowodnili, że powolne jedzenie sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi. Dokładne przeżuwanie i delektowanie się każdym kęsem stymuluje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości. 

 

3. Zbyt mało tłuszczu 

Podczas diet odchudzających często drastycznie ograniczamy spożycie tłuszczu. To duży błąd! Niedobór zdrowych kwasów tłuszczowych w diecie może być przyczyną nie tylko zaburzeń hormonalnych, ale także kłopotów nadmiernym apetytem. Jest to naturalna reakcja obronna

4. Stres

 organizmu na zbyt małą podaż składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Warto uwzględnić w swoim jadłospisie źródła zdrowych kwasów tłuszczowych - oliwę z oliwek, orzechy, pestki, ryby. 

 

 

Stres i nadmierne emocje mogą być przyczyną zaburzeń w odczuwaniu łaknienia. Wzrost poziomu kortyzolu oraz spadek leptyny i seratoniny sprawia, że tyjemy. Dodatkowo, bardzo wielu z nas sięga po niezdrowe przekąski w ramach odreagowania nieprzyjemnych stanów emocjonalnych. Jedzenie jest używką, taką jak kawa czy papierosy- niezwykle łatwo jest uzależnić się od cukru lub jedzenia typu fast food. 

 

5. Choroby i zaburzenia 

Niestety może się zdarzyć, że napady wilczego głodu mają podłoże zdrowotne. Niektóre schorzenia np. zaburzenia czynności tarczycy lub cukrzyca, mogą powodować nagłe i niekontrolowane napady obżarstwa. Jeżeli zauważyłeś jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badania kontrolne.