Andropauza – to nie koniec męskości

29-05-2014 | Posted by Paulina

Andropauza jest to proces starzenia się męskiego układu płciowego. W przeciwieństwie do menopauzy, czyli starzenia się żeńskiego układu płciowego, proces ten zachodzi powoli, stopniowo. W jego przebiegu nie dochodzi do zatrzymania czynności rozrodczych, proces ten nie dotyczy w równym stopniu wszystkich mężczyzn. Pojawia się po 50 roku życia.

Istotą andropauzy jest obniżenie stężenia hormonów, głównie testosteronu, melatoniny i hormonu wzrostu, przy jednoczesnym wzroście stężenia hormonu luteotropowego i folikulotropowego.

Główne objawy andropauzy to:

  1. Zmniejszenie potrzeb seksualnych,
  2. Gorsza jakość erekcji,
  3. Zmiany nastroju, depresja, obniżenie funkcji intelektualnych
  4. Obniżenie masy mięśniowej i spadek sił fizycznych,
  5. Zmniejszenie stopnia owłosienia ciała, występowanie zmian skórnych,
  6. Obniżenie gęstości mineralnej kości, prowadzące do osteopenii i osteoporozy,
  7. Wzrost ilości tkanki tłuszczowej,
  8. Spadek hematopoezy (produkcji krwi).

Leczenie:

Zazwyczaj andropauza nie wymaga leczenia farmakologicznego. Należy systematycznie sprawdzać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, wskaźniki biochemiczne czynności wątroby i nerek, lipidogram (oznaczenie stężenia lipidów i cholesterolu we krwi), stężenie hormonów płciowych w osoczu, poziom PSA (wskaźnika czynności gruczołu krokowego). Warto również wykonać densytometrię kości, która pozwala na wykrycie osteopenii lub osteoporozy. Oprócz powyższych badań u chorych, u których występują wymienione wyżej objawy należy regularnie przeprowadzać badanie jąder, gruczołu krokowego i narządów płciowych.

 U mężczyzn, u których występują nasilone objawy, a w badaniach laboratoryjnych stwierdza się znacznie obniżone stężenie testosteronu w surowicy, można zastosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Po wykluczeniu występowania przeciwwskazań, pacjentowi podaje się testosteron domięśniowo, co 10- 14 dni, lub stosuje się terapię doustną.

 Hormonalna terapia zastępcza niesie z sobą wiele zalet. Pozwala na zmniejszenie lub wyeliminowanie zaburzeń erekcji, poprawę profilu lipidowego krwi, obniżenie ciśnienia tętniczego i redukcję otyłości. U części chorych suplementacja testosteronu powoduje uszkodzenie funkcji wątroby. Przeciwwskazaniem do terapii jest rak prostaty, rak sutka i czerwienica.

Polecamy!

Pakiet Mega Man Middle Age

Dla mężczyzn, którzy chcą zachować witalność

Zamów tutaj>>

News Tags